EucharystiaEucharystia
Dni powszednie: 7:00 i 18:00
Niedziele i święta: 8:00, 10:30, 12:00, 18:00
Wierzbowo: 9:00, Krzywe: 10:30
KRZYZ
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 165.

XVII Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

 W dniach 20-21 maja 2011 r. w Częstochowie odbyło się XVII Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Około 100 tys. liderów, animatorów i członków grup Odnowy w Duchu Świętym z całego kraju w tym także z naszej parafii i naszego miasta modliło się na jasnogórskim placu.

   Gościem specjalnym tegorocznego czuwania był o. Raniero Cantalamessa, włoski teolog katolicki z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, związany z ruchem Odnowy w Duchu Świętym. Od roku 1980 jest kaznodzieją Domu Papieskiego - głosi kazania adwentowe i wielkopostne do papieża, kardynałów i biskupów w Watykanie.  

   Tematem Czuwania było jedno słowo - „Słuchaj" (por. Pwt 6,3). „Temat spotkania jest w jednym słowie: ‘słuchaj’. Ale słuchaj tak, jak słuchała Maryja, jak słuchali święci apostołowie, słuchaj i przemieniaj się, nawracaj się. Myślę, że te spotkania oczyszczają nas” - mówił obecny na Czuwaniu bp Bronisław Dembowski z Włocławka, Delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. 

   Ks. Mariusz Mik, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym podkreślił, że towarzyszyła mu „radość, że Pan Bóg tylu ludzi przyprowadza do siebie i pokazuje im, że wciąż dla nas wszystkich jest taka cudowna szansa poznania prawdy o sobie i powstawania z tych wszystkich ucisków światowych, tych naszych niepowodzeń, upadków, tego wszystkiego, co nas zniewala, zniekształca nasze człowieczeństwo”. „To, co tutaj przeżywamy, to jest takie prawdziwe. Tyle godzin trwamy na modlitwie. To nie jest kwestia samego nauczania, to nade wszystko jest otwieranie się na Boga żywego i wejście w tą relację, taką bardzo osobową, z Nim” – dodał ks. Mariusz Mik. 

   „Spotykamy się my, przedstawiciele grup Odnowy w Duchu Świętym z całej Polski po to, żeby wspólnie tutaj właśnie, na Jasnej Górze, formować się, wymieniać doświadczeniami. To rozważanie Słowa Bożego i nasze wspólne świętowanie – mówił uczestnik Czuwania Norbert Dawidczyk, wiceprzewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów i dodał, że wszystkich zgromadzonych na Jasnej Górze łączy „wspólne doświadczenie odnowy życia w Duchu Świętym”. „To jest bardzo ciekawe – że mieszka ktoś sobie w Warszawie, ktoś inny we Wrocławiu, ktoś jeszcze gdzieś w Gdańsku, w Krakowie, i przeżywa podobne doświadczenia, w podobny sposób się modli, funkcjonuje w grupie. To nasze dzisiejsze spotkanie to jest też czas wymieniania doświadczeń”. 

   Spotkanie prowadzili: Barbara Okoń, członek Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym oraz ks. Mariusz Mik, przewodniczący Rady. Czuwanie animował swoim śpiewem Zespół Mocni w Duchu z Łodzi. „Nasze granie nazywamy służbą innym – na różnych rekolekcjach, koncertach, stadionach, w szkołach. Taki jest charakter naszego zespołu – gramy, żeby powiedzieć o tym, że Bóg jest dobry, i że jest blisko” – tłumaczyła Inga Pozorska z zespołu Mocni w Duchu. 

   Mimo dość wysokiej temperatury i palących promieni słońca, plac jasnogórski wypełniali szczelnie pielgrzymi. Transparenty przeplatały się z kolorowymi parasolami, zabezpieczającymi pielgrzymów przed słońcem. 

   Wszystkich zebranych witał rano kustosz Jasnej Góry o. Ignacy Rękawek. „Maryjo, dziękujemy, że jesteś z nami, że jesteś obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Trwamy dziś na modlitwie w Wieczerniku naszych dziejów, aby doświadczyć mocy Ducha Świętego, ale również złożyć dziękczynienie Bogu za dar bł. Jana Pawła II. Alleluja!” – mówił o. Rękawek. 

   Następnie konferencję: ´Słuchaj...´ wygłosił o. Raniero Cantalamessa. Adorację Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Andrzej Grefkowicz z Magdalenki. Modlitwie ´Anioł Pański´ przewodniczył bp Bronisław Dembowski. Dwie uczestniczki spotkania podzieliły się swoimi świadectwami. 

   Po przerwie obiadowej rozpoczęła się modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. W programie przewidziano jeszcze: konferencję: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie" – Lucyna Słup, Chemin Neuf oraz kolejne świadectwa. 

   Całodzienne Czuwanie zwieńczyła o godz. 17.00 Msza św. pod przewodnictwem abpa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Homilię wygłosił o. Raniero Cantalamessa. 

  „Dziękujmy Bogu, że nie szczędzi nam darów Ducha Świętego i prośmy Go dla nas wszystkich o słodycz Jego poruszeń. A w szczególności prośmy, aby przynosił w nasze rodziny, w nasze polskie społeczeństwo Słowo Boże, które może przemieniać ludzkie serca” – powiedział rozpoczynając Eucharystię abp Celestino Migliore. 

   W homilii o. Raniero Cantalamessa zachęcił wszystkich, aby za Maryją wypowiedzieli słowa aktu wiary: „Oto jestem, słucham Ciebie”. „Całe życie Maryi było zbudowane na Słowie Bożym. Usłyszała Ona jedno słowo Boga, i to Jej wystarczyło, żeby zbudować na nim całe swoje życie – mówił i przekonywał – Jeśli przyjdzie ciemność, jeśli w życiu rodzą się trudności, nie możemy cofać naszego ‘oto jestem’ danego Bogu”. 

   „Maryja stała pod krzyżem Jezusa i mówiła nie słowami, ale przez swoje czyny (…) Po ludzku myśląc, co Maryja powinna zrobić? Powinna uciec z Kalwarii wyrywając sobie włosy z głowy, i krzycząc do Boga: ‘Oszukałeś mnie. Obiecałeś mi, że mój Syn będzie królował nad Izraelem, a oto teraz wisi na krzyżu’. A Maryja stała obok krzyża Jezusa, uwierzyła Bogu nawet ponad śmiercią. Uczepiła się Słowa Bożego, pozostała mu wierna – zaznaczył o. Cantalamessa - Uwierzyła wbrew wszelkiej nadziei. Musimy pamiętać o tej wierze Maryi, bo i w naszym życiu Bóg może czasem wymagać czegoś takiego”. 

  „Wyjedźmy do domu wiedząc, że nosimy w sobie Słowo, które stało się Ciałem – Słowo Boże, bo niebo i ziemia przeminą, mogą przyjść tsunami, trzęsienia ziemi, ale Słowo Boże trwa na wieki” – zapewnił kaznodzieja.

Relacja z soboty za portalem: "Opoka". 

  Piątek był dniem dla liderów, animatorów i odpowiedzialnych, w którym uczestniczyły 4 osoby z naszej wspólnoty. Natomiast w sobotę, w dniu otwartym, uczestniczyło 46 osób z Mrągowa w tym wiele osób z naszej wspólnoty wraz z opiekunem ks. Mirosławem. 

 

Piątek

2327

Dar

Z historii parafii

 
Parafia powstała 01 lipca 1990 roku, od początku została powierzona Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Pierwszymi duszpasterzami byli ks. Bronisław Fura MS wraz z ks. Antonim Mastejem MS oraz ks. Zbigniewem Walem MS. Pierwsza Msza św. została odprawiona 1 lipca na pustym placu, na którym miał powstać kościół i dom zakonny. W 1994 roku rozpoczęto budowę Kościoła, którego budowa w stanie surowym została zakończona po czterech latach.

Czytaj więcej...

pismo swiete