EucharystiaEucharystia
Dni powszednie: 7:00 i 18:00
Niedziele i święta: 8:00, 10:30, 12:00, 18:00
Wierzbowo: 9:00, Krzywe: 10:30
KRZYZ
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 165.
poniedziałek, 29 wrzesień 2014 09:14

Czuwanie Młodych w Dębowcu 2010 Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dnia 5.07.2010r. wyruszyliśmy wraz z grupą młodzieży z Mrągowa, Olsztyna i Gdańska do Dębowca – polskiego La Salette, aby wraz z 2,5 tys. młodych ludzi z różnych krajów poprzez wspólną zabawę i modlitwę zbliżać się do Boga, odkrywać Jego Miłość, poznawać swoje wnętrze.

       Cały poniedziałek spędziliśmy w autobusie. Nie obyło się bez małych usterek technicznych, lecz po 13 wyczerpujących godzinach szczęśliwie dotarliśmy na nocleg. Tak rozpoczęliśmy XXIII Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych.

Nowy dzień rozpoczęliśmy jutrznią na sanktuaryjnym placu, a po bardzo energetycznym :), radosnym i braterskim śniadaniu wsłuchaliśmy się w świadectwo pierwszego gościa, którym był brat Paweł Teperski OFM Cap. Nasz gość odwołując się do własnego życia ukazał nam niszczący charakter każdego grzechu, oraz jak ważne jest właściwe rozumienie i przeżywanie sakramentu pojednania w naszym codziennym życiu.

…w końcu nadszedł czas, aby stanąć z Bogiem twarzą w twarz. Przez kolejne 4 godziny ponad pięćdziesięciu kapłanów rozrzuconych po całym placu stało się narzędziami w rękach Bożych. Każdy ze spowiedników słuchał nas z wyrozumiałością i ojcowską cierpliwością. Był to dla nas krok w odkrywaniu siebie, otwieraniu się na łaski, czas leczenia ran, których niekiedy przez lata nie chcieliśmy dotykać.

  Dopełnieniem dnia była Eucharystia, podczas której Jezus oddał życie, abyśmy my mogli żyć! Wieczór upłynął w atmosferze modlitwy dziękczynnej i chwalenia Pana, za Jego Miłość i strumienie łask, które na nas wylał.

Kolejnego dnia usłyszeliśmy świadectwo ks. bpa Edwarda Dajczaka, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, człowieka zaangażowanego w duchowy rozwój młodych ludzi, pomysłodawcy „Przystanku Jezus”. Ksiądz biskup dał świadectwo swoich spotkań z młodzieżą, nieraz pogubioną i zbuntowaną, a po konferencji mieliśmy jeszcze możliwość zadawania pytań na które bardzo chętnie odpowiadał. Podczas homilii zachęcił nas do poszukiwania prawdy i odwagi w byciu świadkiem Chrystusa.

Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na wieczorny koncert. Odwiedziła nas słowacka grupa ewangelizacyjna GodZone wraz z zespołem eSPe. Ogromna dawka poruszających świadectw młodych ludzi, takich samych jak my, napełniła nas zdumieniem, zachwytem nad Bożym planem dla każdego z nas. Kolejny już dzień zakończyliśmy w atmosferze wyciszenia i modlitwy.

Czwarty dzień rozpoczął się Mszą św. neoprezbiterów saletyńskich. Wraz z młodymi kapłanami przy ołtarzu stanęło ponad 60 księży. Homilię prymicyjną wygłosił dobrze nam znany ks. Karol Tomczak MS. Usłyszeliśmy kim jest kapłan, oraz co jest mu potrzebne do głoszenia Ewangelii i życia zgodnie z wolą Bożą. Gościem specjalnym tego dnia był znany podróżnik, fotograf, pan Wojciech Cejrowski znany również ze swych odważnych wypowiedzi i radykalnej postawy chrześcijańskiej. Próbował delikatnie wytknąć błędy katolików, wyszło jak zwykle, głośno i przebojowo, może nawet za bardzo.

Aż w końcu nadszedł długo oczekiwany wieczór. Na scenie stanął znany zespół Maleo Reggae Rockers. Wszyscy wspólnie bawiliśmy się przy dźwiękach reggae i tekstach chwalących Boga, pokazujących wnętrze człowieka i zadających pytania o naszą drogę życia, więc łączyliśmy przyjemne z pożytecznym:). Wyczerpani koncertem, z uśmiechami na twarzach powróciliśmy na nocleg, aby odpocząć przed kolejnym, przedostatnim już dniem XXIII Saletyńskiego Spotkania Młodych.

            Piątego dnia przywitaliśmy ks. Rafała Jarosiewicza, który podzielił się z nami swą posługą w dziele ewangelizacji. Uświadomił nam różnorodność metod i form głoszenia Dobrej Nowiny. Jednym ze sposobów, z którego skorzystało wielu uczestników spotkania było codzienne otrzymywanie słowa Bożego sms-em.  

W Godzinie Miłosierdzia odbyła się Eucharystia, podczas której wcześniej już wspomniany ks. Rafał zachęcił nas do oddania pokłonu Chrystusowi i zawierzenia Mu całego naszego życia. Na kilka minut dwa i pół tysiąca młodych ludzi zgromadzonych na placu umilkło i w skupieniu oddało się hołd Jezusowi.

Wieczorem dostaliśmy kolejną dawkę muzyki. Koncert 40 i 30 na 70 (40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach ;P) wprawił nas w skoczne i radosne nastroje już do końca dnia. Po tradycyjnym wieczornym apelu i modlitwie po raz ostatni pojechaliśmy do Jasła na nocleg. Ostatnia noc dla niektórych skończyła się nad ranem, najwytrwalsi położyli się spać ok. 5 rano, aby symbolicznie przyłożyć twarz do poduszki :)

Ostatniego szóstego dnia pożegnaliśmy się z Dębowcem, Matką Bożą Płaczącą i przeszło dwoma tysiącami młodych ludzi z Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy i innych krajów. Niestety perspektywa długiej podróży zmusiła nas do wyjechania z Dębowca przed oficjalnym zakończeniem XXIII Saletyńskiego Spotkania Młodych. Odjeżdżaliśmy patrząc z sentymentem na procesję Eucharystyczną podążającą przez dębowiecki plac. Mimo nutki tęsknoty, wszyscy mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie na tym samym placu, znów przeżyjemy mnóstwo pięknych chwil, znów otrzymamy możliwość doświadczenia Bożej Miłości, a świadectwa które usłyszeliśmy w tym roku będą dla nas zachętą byśmy sami byli na co dzień Świadkami Chrystusa.

Czytany 1866 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 maj 2021 08:49

Dar

Z historii parafii

 
Parafia powstała 01 lipca 1990 roku, od początku została powierzona Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Pierwszymi duszpasterzami byli ks. Bronisław Fura MS wraz z ks. Antonim Mastejem MS oraz ks. Zbigniewem Walem MS. Pierwsza Msza św. została odprawiona 1 lipca na pustym placu, na którym miał powstać kościół i dom zakonny. W 1994 roku rozpoczęto budowę Kościoła, którego budowa w stanie surowym została zakończona po czterech latach.

Czytaj więcej...

pismo swiete