Wydrukuj tę stronę
Wspólnoty i ruchy

Domowy Kościół

Moderatorzy:ks. (2 kręgi),  ks.  Henryk Przeździecki MS ( 1 krąg).  

Spotkania formacyjne:raz w miesiącu

Msza Święta wspólnotowa:pierwszy poniedziałek miesiąca godz. 1800

http://www.domowykosciol.olsztyn.pl/index.php?x=1280&y=800 

    Ruch Domowego kościoła jest ruchem ludzi świeckich, jest gałęzią ruchu światło- życie. RDK jest otwarty na współpracę z innymi ruchami posoborowymi odnowy w kościele, jest poddany i oddany Kościołowi. Założycielem jest śp. ks. Franciszek Blachnicki.Charyzmatem ruchu jest Duchowość Małżeńska. Powołaniem małżeństw należących do ruchu jest uświęcenie siebie w małżeństwie i w rodzinie, dochodzenie małżonków do chrześcijańskiej dojrzałości.

    Domowy Kościół pragnie pomóc małżonkom w wspólnym ich angażowaniu się (męża i żony jednocześnie) w szukanie woli Bożej i w trosce o to, by iść razem drogą wyznaczoną przez Chrystusa. Dlatego proponuje ukierunkowanie całego życia, konkretne elementy pracy wewnętrznej.

   Życie każdego małżonka ma być wciąż orientowane na Miłość,którą wskazał Chrystus: "Będziesz miłował swego bliźniego, jak siebie samego" (Mk 12, 30-31)

   Miłość bliźniego - to umiejętność słuchania, dialogu, to dzielenie się całym swoim życiem, to troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci, pomoc małżeństwom znajdującym się w potrzebie, to gościnność, służba w Kościele i strukturach życia społecznego.

   Takiemu ukierunkowaniu życia służą konkretne elementy pracy wewnętrznej, które w ruchu nazywają się zobowiązaniami - darami: codzienna modlitwa: osobista, małżeńska, rodzinna, czytanie Pisma Świętego, comiesięczny dialog małżeński, spotkania miesięczne kręgu, rekolekcje. Małżeństwa pragnące należeć do ruchu Domowego Kościoła, organizują się w kręgu od 4-ch do 7-miu małżeństw w kręgu.
   W naszej parafii są dwa kręgi, pierwszy powstał we wrześniu 1992r., drugi w 1994r.Każdy krąg spotyka się w obecności kapłana, aby był obecny jako brat pośród braci z całą łaską kapłaństwa. Małżeństwa dobrze znają słabość swej woli i granice swoich sił, codziennie doświadczają jak trudno żyć po chrześcijańsku. Spotkanie miesięczne składa się z następujących części stałych:
- dzielenie się życiem (wydarzeniami, radościami, troskami itp.)
- modlitwa
- formacja (dzielenie się realizacją zobowiązań tzn. osiągnięciami i trudnościami w rozwoju życia duchowego)

   Najważniejszym elementem tego spotkania jest formacja. Najważniejszymi z zobowiązań jest modlitwa osobista i dialog małżeński. Dialog małżeński polega na tym, że raz w miesiącu mąż i żona przy zapalonej świecy zasiadają w obecności Bożej (po modlitwie), aby w szczerości w spokoju porozmawiać o wszystkich sprawach, jakie przeżywają w swojej rodzinie, o dobrych i o złych, ale w duchu miłości wzajemnej, nie żeby wygadać jeden drugiemu, kto miał rację, kto jest mądrzejszy, ale żeby wspólnie wysłuchać jeden drugiego, umieć przyjąć uwagi o sobie i pracować nad nimi, zdobywać się na słowo: przepraszam,dziękuję, masz rację, obiecuję poprawę. Przecież nie ma idealnych małżeństw, każdy z nas inaczej patrzy, odbiera, odczuwa na te same sprawy i problemy.

   Winniśmy mieć świadomość, że jesteśmy dla siebie najważniejsi. Jako mąż i żona złączeni Sakramentem Małżeństwa, w obecności Boga. Miłość nie jest dana, ale zadana, trzeba ją budować, rozwijać, pielęgnować by być odpowiedzialnym ojcem i matką.

 

   Uwierzcie nam to jest Prawda. Jesteśmy w kręgu 10 lat i tego doświadczmy. Mimo wszelkiej trudności w naszym życiu, łatwiej jest nam przechodzić przez to życie z Bogiem.

   Praktykując zobowiązania jesteśmy bliżej siebie i bliżej Boga. Możemy liczyć na pomoc małżeństw z innych kręgów i można na nas liczyć. Miłość jest ofiarna, jeżeli prawdziwie kocham, to mam siłę zrezygnować ze swojego ja.

   Odnawianie nieustannie przez dialog miłości, który pozwala budować autentyczne więzi, małżonkowie mogą żyć w pokoju i radości wypełniając swoje powinności małżeńskie i rodzicielskie, przekazując przekonywujące świadectwo swoim dzieciom. Wychowanie dzieci dokonuje się przez przykład miłości, która niesie pokój. Na chrześcijańskich małżeństwach spoczywa zadanie misyjne i obowiązek pomagania innym. I tak się dzieje w naszej parafii. Dwa małżeństwa posługują w poradni rodzinnej, dwie osoby posługują w radzie parafialnej, dwie osoby posługują w radzie ruchów i jedna osoba jest wolontariuszem w hospicjum domowym.

W naszej parafii istnieją trzy Kręgi Rodzin

Krąg I

Moderator kręgu: ks. Jan Ślęczka MS

  • Barbara i Krzysztof Hawryluk
  • Anna i Ryszard Musik
  • Maria i Marek Stępień
  • Elżbieta i Kazimierz Zdanowicz
  • Marzenna i Grzegorz Zdanuk

 

Krąg II

Moderator kręgu: ks. Jan Ślęczka MS

  • Halina i Stanisław Dytnerscy
  • Danuta i Kazimierz Meler
  • Marta i Jan Nadolni
  • Katarzyna i Krzysztof Dąbkowscy

 

Krąg III

 

Moderator kręgu: ks. Henryk Przeździecki MS

  • Wioleta i Łukasz Kędziora
  • Danuta i Dariusz Szukała
  • Beata i Krzysztof Zawiślak
  • Mariola i Grzegorz Korzeniewscy 
  • Justyna i Bartosz Witkowscy
  • Ewa i Michał Juźwin

 

...........................................................................................................................................

Moderator Rejonowy ks.Henryk Przeździecki MS